NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » INNE » JAK JEŹDZIĆ AUTOMATEM?

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Jak jeździć automatem?

b.długi artykuł z moto.pl
  
betina_t
12.11.2009 19:38:08
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Kraków

Posty: 2145 #363200
Od: 2009-8-10
Teoretycznie sprawa jest prosta - wrzucasz D, wciskasz gaz i o nic więcej się nie martwisz. Jeśli masz jednak samochód z automatyczną skrzynią biegów, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach


Jedni uwielbiają automaty i nie wyobrażają już sobie "wajchowania", a inni kierowcy cierpią z powodu ograniczenia władzy. Uważają, że automatyczna skrzynia odbiera przyjemność z jazdy. Jeszcze niedawno ten gadżet kojarzył nam się z amerykańskimi krążownikami, a dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu z automatem. Obecnie dostępne tradycyjne automaty (nawet 8-stopniowe), skrzynie bezstopniowe oraz cieszące się coraz większą popularnością zautomatyzowane przekładnie mechaniczne. Choć łatwiej o profesjonalny serwis takich skrzyń, to trzeba pamiętać, że naprawa automatu wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego wciąż pozostaje pytanie: jak jeździć, żeby zaglądać do warsztatów jak najrzadziej?

Teoretycznie sprawa jest prosta - wrzucasz D, wciskasz gaz i o nic więcej się nie martwisz. Pierwsza przejażdżka samochodem z automatyczną skrzynią może okazać się traumatyczna. Musimy powstrzymywać odruch szukającej pedału sprzęgła lewej nogi i uważać, by nie nadepnąć nią pedału hamulca. Gdy uda się poskromić stare przyzwyczajenia i odłożyć lewą stopę wygodnie na podnóżek, można zacząć rozszyfrowywać znaki obok wajchy zmiany biegów:

P (parking) - w tym położeniu pozostawiamy samochód na postoju, uruchamiamy go i gasimy
W położeniu P uruchamia się mechaniczna blokada kół. Jeśli auto stoi na wzniesieniu, lepiej najpierw zaciągnąć hamulec ręczny i dopiero przestawić dźwignię na pozycję P - odciążamy w ten sposób blokadę kół. Inaczej powrót dźwigni zmiany biegów do pozycji D może być utrudniony i wymagać użycia większej niż zwykle siły.

R (reverse) - bieg wsteczny
Uruchamiamy go tylko na postoju z wciśniętym pedałem hamulca.

N (neutral) - luz - służy do bezkolizyjnej zmiany przełożeń, dłuższego postoju lub holowania samochodu. W żadnym wypadku nie wrzucamy luzu podczas jazdy, jak to niekiedy bywa w przypadku manualnej skrzyni biegów. Na luzie ciśnienie oleju w skrzyni biegów spada do wartości spoczynkowej, co grozi uszkodzeniem jej podzespołów lub w skrajnych sytuacjach zgaśnięciem silnika i odłączeniem wspomagania kierownicy i hamulców.

D (drive) - jazda do przodu na wszystkich dostępnych biegach

1, 2, 3, L, S itp. - pozycje specjalne, blokujące dane przełożenia lub uruchamiające specjalny tryb jazdy
Pozycje te możemy wybierać podczas jazdy, ale pod warunkiem, że aktualna prędkość znajduje w zakresie danego przełożenia (czyli nie wrzucamy "dwójki" przy 140 km/h). Zależnie od sytuacji, można korzystać z nich np. do holowania przyczepy, wyjeżdżania z zaspy lub w czasie jazdy górskiej do hamowania silnikiem.

1 - blokada pierwszego biegu - pozycja przydatna do wyjazdu z grząskiego śniegu lub błota. Producenci wielu modeli zalecają zblokowanie w takiej sytuacji pierwszego biegu. Wielu z nich zaleca uruchamianie tej pozycji "1" tylko na postoju.

2 - w tym położeniu skrzynia używa tylko pierwszego i drugiego lub tylko drugiego przełożenia

S(sport) - w niektórych modelach tryb sportowy - skrzynia zmienia biegi na wyższych obrotach, utrzymuje niższe przełożenie i mocniej hamuje silnikiem

W(winter) - w niektórych modelach tryb zimowy - w trybie zimowym często skrzynia rusza z drugiego biegu
Uwaga! Tryb Winter przeznaczony jest do jazdy w niebezpiecznych warunkach, na przykład na śliskiej nawierzchni. Nie używamy go do normalnej jazdy w zimie, ponieważ grozi to uszkodzeniem skrzyni.

HOLD - w niektórych modelach przycisk służący blokadzie przełożeń
Przykład (Mazda 626): skrzynia ma cztery przełożenia w trybie D, z przyciskiem Hold uruchamia trzeci bieg. Skrzynia ma trzy przełożenia w trybie S, z przyciskiem Hold uruchamia drugi bieg.

O/D off- wyłączenie nadbiegu
W niektórych modelach automatycznych skrzyń rolę ostatniego przełożenia pełni nadbieg. Po wciśnięciu przycisku O/D off skrzynia nie używa najwyższego biegu. Funkcji tej można używać do hamowania silnikiem, holowania przyczepy lub wyprzedzania zamiast kickdown'u.

SHIFT LOCK- pozwala na zmianę położenia dźwigni zmiany biegów w warunkach serwisowych, gdy nie działa stacyjka lub nie można wcisnąć pedału hamulca (funkcja uruchamiana przyciskiem lub kluczykiem)

M i +/- - tryb ręcznej zmiany biegów

Tylko spokojnie

Podstawowa zasada dotycząca jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów to brak nadgorliwości. Nie wolno wyrzucać na luz, a na światłach należy wcisnąć pedał hamulca a dźwignię pozostawić w pozycji D - chyba, że chcemy przestraszyć kogoś z tyłu, zapalając na chwilę światła cofania. Częste uruchamianie N lub P podczas jazdy w korku prowadzi do przyspieszonego zużycia tarczek sprzęgłowych skrzyni. Jeśli długotrwałe trzymanie nogi na hamulcu staje się uciążliwe, lepiej użyć hamulca ręcznego.

Zapomnijmy też o przerzucaniu biegów z wstecznego na D lub odwrotnie, gdy samochód jeszcze się toczy. Takie praktyki rodzem z amerykańskich filmów akcji mogą doprowadzić do zniszczenia przekładni. Warto dać skrzyni chwilę na uruchomienie przełożenia, bo nawet w najnowszych konstrukcjach następuje to z pewnym opóźnieniem. Jeśli jednocześnie wrzucisz D i wciśniesz gaz - samochód ruszy z miejsca dopiero po chwili, z charakterystyczną "czkawką". Lepiej zapomnieć o takich praktykach.

Ta sama zasada dotyczy przestawiania dźwigni biegów, gdy samochód jest w ruchu. Podczas jazdy dźwignię zmiany biegów możemy przestawiać tylko "w dół", czyli wybierać pozycje związane z blokadą przełożeń lub dodatkowe tryby pracy skrzyni.

Więcej gazu

Czy to znaczy, że automatem nie da się jeździć agresywnie? Wręcz przeciwnie, ale ze skrzynią warto się oswoić. To kierowca decyduje o momencie zmiany przełożenia. Wciskając gaz do dechy, nakazuje skrzyni wkręcić silnik na wysokie obroty bez zmiany biegu. Podnosząc prawą stopę, daje sygnał do zmiany biegu na wyższy. Do sprawnego wyprzedzania wystarczy tzw. kickdown, czyli redukcja jednego lub więcej przełożeń przy gwałtownym wciśnięciu pedału gazu. W przypadku starych skrzyń można wcześniej przygotować się do manewru wyprzedzania, odłączając nadbieg lub blokując niższy bieg funkcją Hold.

Jeśli nasza skrzynia wyposażona jest w tryb ręcznej zmiany biegów, nie obiecujmy sobie po nim zbyt wiele. W przypadku szczególnie tych starszych samochodów to częściej gadżet niż przydatna funkcja. Najbardziej przydaje się do hamowania silnikiem podczas podróżowania w górach. Można ją też wykorzystać do zredukowania biegu przed wyprzedzaniem. Najnowsze skrzynie są bardziej posłuszne skrzynie i potrafią szybciej żonglować przełożeniami. Oprogramowanie skrzyni zabezpiecza przekładnie przed zabójczą redukcją, ale w przypadku ręcznie blokowanych przełożeń 1, 2, 3 należy dbać, by nie przekroczyć górnej i dolnej granicy ich obrotów.

W automatach lepiej zapomnieć o ruszaniu z piskiem. Można co prawda dodać gazu na N i wbić D, ale skrzynia zdławi silnik lub załączy napęd z szarpnięciem. Inny sposób to przytrzymanie pedału hamulca lewą stopą, gdy już dźwignia tkwi w położeniu D w prawa wciska pedał gazu. Czy warto próbować dla spektakularnego poślizgu? Szkoda skrzyni, której naprawa ani nie jest ani łatwa, ani tania.

- Niestety większość awarii automatycznych skrzyń biegów to wina użytkowników. Kierowcy nie przestrzegają podstawowych zasad jazdy albo kupują używany samochód z automatem z ciekawości i bez doświadczenia. Zapominają, że nieznana historia auta to też ryzyko awarii skrzyni. Większość modeli z rynku amerykańskiego nie jest też przystosowana do europejskiego stylu jazdy i wymaga dodatkowej chłodnicy oleju. - mówi Wiesław Wiśniewski, właściciel zakładu specjalizującego się w naprawach samochodów japońskich.
Nie tylko kierowca

Aby żywotność skrzyni biegów była jak najdłuższa, warto dbać także o pozostałe podzespoły samochodu. Niekorzystnie na skrzynię wpływają problemy z osprzętem elektrycznym silnika, np. przerywana lub niestabilna praca związana z kablami wysokiego napięcia, świecami czy alternatorem. Elementom elektronicznym niektórych skrzyń szkodzi "pożyczanie prądu" z innego auta. Należy też zwrócić uwagę na podłączenie i działanie instalacji gazowej. Co z tuningiem? Producent dobiera przekładnię do mocy i momentu obrotowego silnika. Zwiększenie mocy - na przykład metodą chip-tuningu - może spowodować przyspieszone zużycie automatycznej skrzyni biegów lub w skrajnych przypadkach jej uszkodzenie.

Pamiętajmy, że w Stanach Zjednoczonych nawet 300-konne Camaro najczęściej służy do "cruisingu", czyli spokojnej, niskoobrotowej jazdy z dozwolonymi prędkościami. Dlatego sprowadzane zza Oceanu samochody powinny być wyposażone w dodatkową chłodnicę oleju. W warunkach europejskich długotrwała jazda autostradowa z prędkością obrotową silnika 4-6 tys. obr./min powoduje niebezpieczny wzrost temperatury oleju i skraca żywotność skrzyni. Specjaliści uważają, że temperatura oleju zmniejszona o 9 stopni Celsjusza oznacza 2-krotnie większy przebieg przekładni. Ceny instalacji uniwersalnej chłodnicy zaczynają się od 200 zł, warto więc rozważyć jej zakup.

Gdy się zepsuje...

... czy automat można holować? W większości przypadków jest to zabronione, szczególnie w przypadku wycieku oleju ze skrzyni. Najlepiej wezwać lawetę lub koła napędzanej osi unieruchomić za pomocą "motylka". Specjaliści od napraw automatycznych skrzyń dopuszczają jednak holowanie na dystansie 30-70 km z dźwignią w pozycji N. Prędkość samochodu nie powinna przekraczać połowy dopuszczalnej na pierwszym biegu, czyli ok. 30 km/h. Jeśli to możliwe, należy uruchomić silnik.

  
Electra29.03.2024 07:31:18
poziom 5

oczka
  
merkury76
12.11.2009 20:15:26
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Zabrze

Posty: 469 #363242
Od: 2009-7-5
Ciekawy artykulik. W ksiązce serwisowej pisze ze przy dłuższym staniu w korku nalezy przełaczyc na N.A jesli chodzi o jazde automatem to wszystko co robimy to robimy gazem.Mnie zajeło to 2 miesiace zanim przyzwyczaiłem sie do automatu i plynnej jazdy.Szybkie przerzucanie biegow przy ruszaniu uzyskuje w nastepujacy sposób.Gaz do połowy gdy obroty wchodza juz na wyzsze dodaje powoli gaz potem odejmuje i zmiana biegu i tak samo w gore.Daje to lepszy efekt niz wcisniecie gazu do oporu poniewaz skrzynia zawiesza sie przy wysokich obratach na kilka sekund zanim przezuci bieg. Z mojego Sorenciaka udało mi sie wydusic 100 w 9 sekund.
_________________
2,5 diesel
170 km
automat
max wersja
  
marcelo8
12.11.2009 20:30:54
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Kielce

Posty: 671 #363265
Od: 2009-2-22
powiem szczerze że nasze sorentowskie automaty nie należą do najszybszych w zmianach biegu. jest to mój trzeci samochód z automatem. może dlatego że poprzednie dwa były w benzynie? to inaczej jest dobrana charakterystyka skrzyni? nie wiem tego.
  
maska
13.11.2009 08:32:36
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Warszawa

Posty: 672 #363535
Od: 2009-9-10
Artykuł doskonały wesoły jakby nie patrzeć w naszym kraju automaty to jeszcze nie powrzechność, ale już i nie coś nowego i nieznanego wesoły Ja przyzwyczajałem się 2 dni, ale wcześniej miałem okazję jeździć automatami wesoły Normalnie przyśpieszam tak jak Merkury, ale czasami jak wyprzedzam, to jednak tryb manual wesoły jak dlamnie skrzynia ma za duże opóźnienie w trybie automatu. Ale teraz nie zamieniłbym na manual wesoły i to ze względu na lenistwo ale i komfort jazdy wesoły
_________________
Sorento 2005 teraz już 80tyś km :)
2,5 CRDi automat 140 kucyków
Tiptronic czyli sekwencja 5 biegów :)
grafitowy metalik
chyba full wypas bez skóry :)
  
merkury76
13.11.2009 10:00:19
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Zabrze

Posty: 469 #363575
Od: 2009-7-5
ONLY AUTOMAT......hee niechaj zyja leniepan zielony
_________________
2,5 diesel
170 km
automat
max wersja
  
maska
13.11.2009 10:10:56
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Warszawa

Posty: 672 #363579
Od: 2009-9-10
Dokładnie tak Merkury wesoły cool
_________________
Sorento 2005 teraz już 80tyś km :)
2,5 CRDi automat 140 kucyków
Tiptronic czyli sekwencja 5 biegów :)
grafitowy metalik
chyba full wypas bez skóry :)
  
jerope_mon
13.11.2009 10:38:41


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Piaseczno

Posty: 15 #363598
Od: 2009-11-12
Betina dzięki za fajny i pożyteczny artykuł, długo szukałem takiego artykułu i nie ma tego za wiele...

Pytanie do użytkowników automatów. Ile pali Wam sorenciak w jeździe mieszanej??
Ja mam auto od miesiąca i jest to moje pierwsze auto w automacie. Jak na razie osiągnołem spalanie na poziomie 14,9l/100km płacze

Napiszcie jak Wam pali Sorenciak w automacie??
Macie sposoby aby jaeździć ekonomicznie??

A i polecam fajną stronke na kontrolowanie wszystkich wydatków związanych z autem....
www.ilespala.pl

Pozdrawiam
_________________
Sorento 2005 118000 km
2,5 CRDi automat+tiptronic
Złoty metalik
  
maska
13.11.2009 11:05:52
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Warszawa

Posty: 672 #363607
Od: 2009-9-10
mój spala w mieście w korkach około 11l/100km. Na forum ktoś napisał, że pali mu 8l/100km wesoły ciekaw jestem jak ten człek to robi wesoły
By zmniejszyć spalanie trzeba pamiętać o nie naciskaniu gwałtownie gazu wesoły. W chwili wymuszenia gwałtownego przyśpieszenia spala baaaaaaaaardzo dużo wesoły, ale ruszyć ponad dwie tony to czegoś wymaga wesoły reasumując :
1. spokojnie ruszać zpod świateł
2. nie śpieszyć się gdy nie ma takiego powodu
3. można hamować skrzynią po przejściu na manual (automat zbyt wolno redukuje biegi )
4. lać do czołgu dobre paliwo wesołyna słabym pali więcej smutny (przerobiłem i wiem co mówię )
5. bezwzględnie nie wyłączać silnika po zatrzymaniu i nie ruszać zaraz po odpaleniu.
6. używać klimy, a nie otwartych szyb wesoły chodź teraz szyb nikt nie otwiera wesoły
7. starać się jeździć ze stałą prędkością, bez zbędnego hamowania i przyśpieszania
8. olewać pośpiesznych i zapomnieć o naturze kierowcy rajdowego (zdrowiej i taniej )
9. stosować od czasu do czasu uszlachetniacze i dechydratory do paliwa jak i środki czyszcące układ paliwowy
10. wymieniać regularnie filtr paliwa wesoły

tyle moich rad wesoły Nie mam pojęcia czy na coś się przydadzą, ale każdy może przecież dopisać coś od siebie, i stworzymy dział poświęcony sposobom oszczędzania na spalaniu wesoły
_________________
Sorento 2005 teraz już 80tyś km :)
2,5 CRDi automat 140 kucyków
Tiptronic czyli sekwencja 5 biegów :)
grafitowy metalik
chyba full wypas bez skóry :)
  
jerope_mon
13.11.2009 11:15:18


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Piaseczno

Posty: 15 #363609
Od: 2009-11-12


Ilość edycji wpisu: 1
Dzięki, zachęcam innych do dzielenia się swoimi doświadczeniami!!!!

Pytanie, skoro mój pali 14,9 na 100 km, może jest z nim coś nie tak i powinienem coś w nim sprawdzić??
2 tyg temu podłaczałem go pod komputer i nie wykazało żadnych błędów (czyli świece żarowe niby ok, przepływka też)...
Tankuję na lotosie diesel dynamic więc paliwo też dobrej jakości...
nie mam pojecia dlaczego tyle jara...

_________________
Sorento 2005 118000 km
2,5 CRDi automat+tiptronic
Złoty metalik
  
maska
13.11.2009 12:15:19
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Warszawa

Posty: 672 #363692
Od: 2009-9-10
być może pomogła by hamownia i sprawdzenie parametrów silnika wesoły mamy na forum speca od chiptuningu, może będzie w stanie coś powiedzieć wesoły Sam osobiście noszę się z zamiarem podniesienia mocy czołgu, ale wpierw muszę na to znaleźć kasę wesołyNa początek wlej jakieś ustrojstwo czyszczące układ paliwowy wesoły i wymień filtr paliwa wesoły
_________________
Sorento 2005 teraz już 80tyś km :)
2,5 CRDi automat 140 kucyków
Tiptronic czyli sekwencja 5 biegów :)
grafitowy metalik
chyba full wypas bez skóry :)
  
merkury76
13.11.2009 12:15:53
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Zabrze

Posty: 469 #363693
Od: 2009-7-5


Ilość edycji wpisu: 1
Jerope nowy samochód pali przez jakies 2-3 mies.U mnie spalanie było na podobnym poziomie dopiero jak wszystko sie dotarło to na trasie przy tempie 110 wynosi 8,5 a srednie okolo 12.Jak mu daje mocno w kosc powyzej 160 to i pod 18 bierzediabeł

U Ciebie troche pali sporo zrób jak radzi Maska albo cegła pod gaz...to pomaga
_________________
2,5 diesel
170 km
automat
max wersja
  
Electra29.03.2024 07:31:18
poziom 5

oczka
  
maska
13.11.2009 12:31:13
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Warszawa

Posty: 672 #363706
Od: 2009-9-10
Ciekawe ile spala Marcelo wesoły bo On ma średnią prędkość nie mniej jak 120km/h wesoły
Z tego co napisał Merkury wynika, że warto spróbować chiptuningu wesoły ma o 30 kucy więcej a spalanie średnie mniejsze wesoły
_________________
Sorento 2005 teraz już 80tyś km :)
2,5 CRDi automat 140 kucyków
Tiptronic czyli sekwencja 5 biegów :)
grafitowy metalik
chyba full wypas bez skóry :)
  
betina_t
11.03.2010 22:22:36
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Kraków

Posty: 2145 #489835
Od: 2009-8-10
Temat przeniesiony na nowe forum-

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » INNE » JAK JEŹDZIĆ AUTOMATEM?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny